Het culturele najaar staat op het punt van beginnen. Acht spectaculaire tentoonstellingen openen deze maand hun deuren: van kleurrijke schilderen van Vincent van Gogh tot de Instagram-kunst van Yayoi Kusama. Maar er is meer: fotografie van Eva Besnyö, films van William Kentridge en de 10-jarige verjaardag van Museum Voorlinden. Ontdek onze tentoonstellingstips van september 2026.

Onze tips uit de tentoonstellingen van september 2026 :
EXPO

Eva Besnyö – de Bevrijde Camera
🏛️ Fotomuseum Den Haag
🗓️ 5 september 2026 t/m 31 januari 2027
🕸️ Website Fotomuseum Den Haag
Waarom gaan? Één van de grootste overzichtstentoonstellingen ooit van Eva Besnyö’s werk, samengesteld uit foto’s uit de eigen collectie, de omvangrijkste Besnyö-verzameling ter wereld.
Wat is er te zien? Tegen de achtergrond van een ingrijpend veranderend Europa volgt de tentoonstelling Besnyö’s levensloop: van haar eerste ervaringen met de camera in Boedapest en haar vormende jaren in het rauwe Berlijn van de jaren dertig tot haar leven en carrière in Bergen en later Amsterdam, waar zij deel uitmaakte van een vooruitstrevend creatief netwerk. Ook de Tweede Wereldoorlog, die diepe sporen naliet, en haar betrokkenheid bij de Dolle Mina-beweging in de jaren zeventig krijgen een plaats. Stilistisch behoort een groot deel van haar werk tot de Nieuwe Fotografie, een stroming waar de camera werd gebruikt om de wereld op een nieuwe, objectieve en experimentele manier te laten zien. Verrassende camerastandpunten, sterke diagonale lijnen en heldere composities zijn hier kenmerkend voor.
EXPO

Yayoi Kusama
🏛️ Stedelijk Museum, Amsterdam
🗓️ 11 september 2026 t/m 17 januari 2027
🕸️ Website Stedelijk Museum
Waarom gaan? De tentoonstelling presenteert meer dan zeventig jaar van haar baanbrekende oeuvre. Uiteenlopende disciplines komen aan bod: schilderkunst, sculpturen, installaties, tekeningen, mode, collages en happenings.
Wat is er te zien? Kusama begon haar carrière in de vroege jaren ’50 in Japan en verhuisde later naar New York, waar ze in de jaren ‘60 een belangrijke rol speelde in de avant-garde bewegingen. Haar werk beslaat diverse kunstvormen, waaronder schilderkunst, beeldhouwkunst, performances, mode en literatuur. Dit overzicht volgt haar volledige carrière, van haar vroege werken in Matsumoto tot haar baanbrekende experimenten in New York en recente stukken uit Tokio. Iconische werken wisselen af met historische stukken, die nog nooit eerder in Europa zijn getoond. Ook maakt de kunstenaar speciaal voor deze gelegenheid nieuwe creaties.
EXPO

Celebrating the Icons of Art
🏛️ Museum Voorlinden, Wassenaar
🗓️ 12 september 2026 t/m 7 maart 2027
🕸️ Website Museum Voorlinden
Waarom gaan? Hedendaagse iconen uit de museumcollectie worden gecombineerd met meesterwerken uit museumcollectie uit heel Europa.
Wat is er te zien? Met Celebrating the Icons of Art blikt Voorlinden niet alleen terug op 10 bijzondere jaren, maar richt het museum ook de blik vooruit. In de tentoonstelling gaan hedendaagse publiekslievelingen uit de Voorlinden collectie een dialoog aan met 20ste-eeuwse meesterwerken uit de collecties van bevriende musea en instituten. Het zijn werken die ons visuele geheugen hebben gevormd en generaties lang kunstenaars en publiek hebben geïnspireerd. De tentoonstelling laat zien hoe ook kunstwerken uit de eigen collectie van Voorlinden in korte tijd een iconische status hebben verworven. Het zijn werken die duidelijk dierbaar zijn voor vele bezoekers en onlosmakelijk verbonden zijn met de identiteit van het museum.
EXPO

Van Gogh, al onze schilderijen
🏛️ Kröller-Müller Museum, Otterlo
🗓️ 15 september 2026 t/m 3 januari 2027
🕸️ Website Kröller-Müller Museum
Waarom gaan? Voor het eerst sinds 1984 zie je alle 88 schilderijen van Vincent van Gogh (1853-1890) uit de Kröller-Müllercollectie.
Wat is er te zien? De Kröller-Müllercollectie telt 88 schilderijen van Vincent van Gogh. Helene Kröller-Müller, stichter van het museum, bracht het grootste deel hiervan tussen 1908 en 1930 bij elkaar. In de tentoonstelling zie je alle schilderijen met als basis de drie goddelijke deugden: geloof, hoop en liefde. Deze drie thema’s spelen een hoofdrol in Van Goghs leven en werk. Hij zoekt naar een kunstvorm die ontstaat uit zijn persoonlijke worstelingen. Daarmee hoopt hij anderen troost en hoop te bieden.
EXPO

Leef Surrealisme
🏛️ Wereldmuseum, Rotterdam
🗓️ 18 september 2026 t/m 29 augustus 2027
🕸️ Website Wereldmuseum
Waarom gaan? De tentoonstelling verkent surrealisme niet als een puur Europese kunststroming, maar als een wereldwijde manier van denken: een creatieve en activistische houding die in verschillende tijden, continenten en culturen vorm heeft gekregen.
Wat is er te zien? Het recent door Wereldmuseum verworven topstuk Sleepwalkers (2009–2017) van de Trindad kunstenaar Roberta Stoddart vormt een belangrijk hoogtepunt van de tentoonstelling. Net als Leef Surrealisme bezoekers uitnodigt om vanuit nieuwe perspectieven te kijken, ontregelt Sleepwalkers een ogenschijnlijk harmonieus groepsportret en legt het verborgen spanningen en machtsverhoudingen bloot. Met zijn droomachtige beeldtaal en psychologische gelaagdheid belichaamt het werk de centrale thema’s van de tentoonstelling: het bevragen van de werkelijkheid en het verbeelden van andere mogelijke werelden.
EXPO

William Kentridge
🏛️ BOZAR, Brussel
🗓️ 18 september 2026 t/m 7 maart 2027
🕸️ Website BOZAR
Waarom gaan? William Kentridge bezet één van de grote tentoonstellingscircuits van Bozar. Hij creëert een persoonlijk programma van werken met een rijk, multidisciplinair programma.
Wat is er te zien? Het artistieke werk van Kentridge gaat van tekeningen, animatiefilms en sculpturen tot prints, installaties en video’s. Die ontstaan doorgaans wanneer hij een theater- of operaproductie regisseert, want ook daar legt hij zich op toe. I am not me, the horse is not mine, de solotentoonstelling van William Kentridge in Bozar, vormt een solide dwarsdoorsnede van de werken die hij vanaf de vroege jaren 1980 tot nu heeft gemaakt. Een aantal van zijn grootste podiumproducties krijgt daarbij bijzondere aandacht. De tentoonstelling belicht het performatieve en collaboratieve karakter van de praktijk van Kentridge, waarin hij kunst laat uitgroeien tot een plek voor politiek onderzoek, historische afrekening en poëtische transformatie.
EXPO

Sigmar Polke
🏛️ de Pont, Tilburg
🗓️ 20 september 2026 t/m 28 februari 2027
🕸️ Website de Pont
Waarom gaan? De tentoonstelling omspant meer dan drie decennia en toont Sigmar Polkes uitzonderlijke vermogen om precisie en spel, controle en toeval, kleur en vorm met elkaar te verweven.
Wat is er te zien? Vertrekkend vanuit Sigmar Polkes radicale kleurexperimenten uit de jaren tachtig verkent de tentoonstelling Sigmar Polke – Het weten van de kleuren de verbluffende intensiteit en schoonheid van zijn schilderijen en de voortdurende transformaties van materiaal en betekenis die daarin besloten liggen. De tentoonstelling, ontwikkeld in samenwerking met de Anna Polke-Stiftung, brengt meer dan vijftig werken samen uit de jaren tachtig tot en met de late jaren 2000. Naast ensembles uit de Collectie Nederland, die voor het eerst samen te zien zijn, komen er belangrijke bruiklenen uit particuliere en museale collecties in onder meer Duitsland, Frankrijk en Engeland.
EXPO

Frankenthaler / Judd
🏛️ Kunsthal Kade, Amersfoort
🗓️ 26 september 2026 t/m 10 januari 2027
🕸️ Website Kunsthal Kade
Waarom gaan? Het werk van Helen Frankenthaler en Donald Judd zijn voor het eerst samen in Nederland te zien.
Wat is er te zien? Het samenbrengen van de twee oeuvres in één tentoonstelling is een studie in contrasten. Beide kunstenaars vertegenwoordigen cruciale ontwikkelingen in de naoorlogse kunst: het werk van Frankenthaler kwam voort uit de vernieuwingen van het abstract expressionisme in de jaren vijftig, een positie die zij in de daaropvolgende decennia verder ontwikkelde. Met royale gebaren bracht ze heldere kleuren aan op grote doeken, soms door middel van haar ‘soak-stain’-techniek, waarbij de verf in het doek werd geabsorbeerd en zich over het oppervlak verspreidde. Judd werd een van de leidende figuren van het minimalisme van de jaren zestig en produceerde strak geordende geometrische vormen die vaak werden vervaardigd uit industriële materialen en door anderen werden geassembleerd.
Meer tips? Lees onze kunstkalender van juli 2026 terug voor nog meer tentoonstellingen!

Kunst en cultuurprogramma’s op TV en in de bioscoop van september 2026 :
TV

de Meestergids
📺 Wekelijks op dinsdag om 20.30 uur op NPO 2
In De Meestergids draait alles om de kunst van het vertellen. Zes bekende Nederlanders met een voorliefde voor kunst, cultuur en geschiedenis reizen af naar zes toonaangevende musea in Nederland: het Rijksmuseum, Museum Voorlinden, het Nederlands Openluchtmuseum, Fenix, het Drents Museum en het Van Gogh Museum. Hun missie? Een meeslepende rondleiding geven aan een specifieke doelgroep. Die groepen lopen uiteen, van een Brabants vrouwenhockeyteam en een groot gezin tot kritische kunstkenners en rasechte Rotterdammers. De uitdaging is groot, want de gidsen in spe horen pas op locatie welke zaal, welk object en welke bezoekersgroep ze toegewezen krijgen. Hoewel ze vooraf inhoudelijke informatie van het museum ontvangen, moeten ze die kennis snel verwerken en vertalen naar een boeiend verhaal.
TV

Nu te zien!
📺 Wekelijks dinsdag om 21h05 op NPO2
Museumdirecteuren laten ons elke week zien welke tentoonstellingen er zijn. De museumdirecteuren verlaten hun eigen museum en reizen het hele land door om een niet te missen tijdelijke tentoonstelling te bezoeken. Ze laten ons zien wat er zo bijzonder is aan deze tentoonstelling of kunstenaar en bij welke kunstwerken je echt even stil moet staan. Soms maken ze ook een uitstapje naar België of Duitsland als daar een bijzondere tentoonstelling is.
1 september – Museum More – Alles of niets. Charley Toorop & Pyke Koch
8 september – Noordbrabants Museum – 15 Mysteriën van de rozenkrans
15 september – Beelden aan Zee – Rui Chafes X Alberto Giacometti
22 september – Museum Valkhof – Power of the People
29 september – Museum Paul Tetar van Elven
TV

Tussen kunst en kitsch
📺 Wekelijks zondag om 21.20 uur op NPO 1
Tussen Kunst en Kitsch komt iedere week vanuit een ander museum van Nederland. Wat de locatie ook is, mensen komen van heinde en verre om bijzonderheden te laten taxeren door de bekende programma-experts. Frits Sissing is de presentator op alle locaties en kijkt met milde verbazing naar het bonte binnengebrachte aanbod.
TV

Maarten & Philip op het spoor
📺 Wekelijks zondag om 21.20 uur op NPO 2
In het nieuwe vijfdelige programma Maarten & Philip op het spoor stappen Maarten van Rossem en Philip Freriks in de trein voor een ontdekkingstocht dwars door Europa. Langs historische spoorlijnen en moderne stations hebben ze memorabele ontmoetingen en onderzoeken zij de ziel van Europa: wat verbindt ons met elkaar én wat onderscheidt ons?
BIOS

Love-22-Love
📺 Vanaf 10 september in de bioscoop
In 2002 ontwaakt kunstenaar Jeroen Kooijmans op de psychiatrische afdeling van een New Yorks ziekenhuis. Hij is opgenomen met een psychose. In de intieme documentaire Love-22-Love reconstrueert Kooijmans de periode die aan dit moment voorafging en de lange reis die hij in de daaropvolgende jaren zou afleggen. Hij gebruikt video’s die hij van zichzelf en zijn geliefde maakte, of die zij van hem maakte. Love-22-Love is een ode aan de kunst, die Kooijmans’ levensdoel is, maar die hem ook tot wanhoop drijft. Bovenal is het een liefdesbrief aan zijn vrouw, kunstenares Elspeth Diederix, die zijn anker in het leven is en het licht aan het einde van de tunnel.
TV

Uur van de Wolf: Kusama in Holland
📺 Maandag 21 september 2026 om 22.45 uur op NPO 2
Polkadots, Instagram-hits en wereldwijd succes: Yayoi Kusama groeide uit tot een waar kunsticoon. Maar haar verhaal kent ook een verrassend Nederlands hoofdstuk. Als jonge Japanse buitenstaander vond ze in Nederland haar artistieke thuis en legde ze er de basis voor haar wereldwijde artistieke imperium. ‘Kusama in Holland’ duikt in deze periode uit haar leven en kijkt ook naar haar blijvende betekenis. Zo reflecteert performancekunstenaar Alicia Framis op Kusama’s invloed op de hedendaagse kunst, vrouwelijke identiteit en de kracht van radicale verbeelding.
TV

Uur van de Wolf: Street Art Frankey
📺 Maandag 28 september 2026 om 22.45 uur op NPO 2
Van Amsterdam tot New York volgt deze documentaire Street Art Frankey, een kunstenaar die zijn plek zoekt tussen de straat en het museum. Met humor en jeugdig enthousiasme geeft hij zijn eigen draai aan de stad: denk aan een Lego-Hazes op de Dam of een speedboot in een lantaarnpaal. Maar achter die speelse ingrepen schuilt ook een serieuzere zoektocht. Hoe blijf je lichtvoetig wanneer vrijheid en democratie steeds meer onder druk komen te staan?
TV

Man en Kunst
📺 Maandag 28 september 2026 t/m 2 oktober dagelijks om 19.45 uur op NPO 2
Tijdens De Nationale Museumweek viert het programma Man en Kunst Nederlandse musea en vergeten kunstenaars. Dit jaar maakt presentator Lucas de Man portretten van vijf kunstenaars: Jean Tingueley, Antonio Mancini, Artus Quellinus, Ferdinand Erfmann en Betzy Akersloot – Berg.







Welke tentoonstelling staat bovenaan jouw lijstje?
Heb je al een favoriet? Of heb je een geheime tip die wij gemist hebben? Deel je plannen in de reacties hieronder!
💌 Mis nooit meer een toptentoonstelling: Schrijf je in voor de KunstVensters nieuwsbrief en ontvang wekelijks de beste kunsttips in je mailbox.

